„Idziemy w dobrym kierunku”

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 28 stycznia 2016

 

Zachęcamy do lektury wywiadu z Dariuszem Mikrutem-polskim szachistą, kierownikiem Sekcji Szachowej TS Wisła.

Niebawem minie sześć lat od czasu powstania Sekcji Szachowej TS Wisła. Jak ocenia Pan ten czas?
Na początku nie mieliśmy nawet swojego sprzętu. Teraz dysponujemy sprzętem na 200 osób oraz nowoczesną tablicą multimedialną, szachownicami do transmisji internetowej, szachami ogrodowymi do promocji naszej dyscypliny. Zrobiliśmy postępy organizacyjne w sekcji. Teraz w naszej sekcji mamy ok. 30 aktywnych zawodników, szkolimy w kilku szkołach dzieciaki. Myślę że idziemy w dobrym kierunku.

Jakie cele udało się osiągnąć, a co jednak nie zostało zrealizowane?
Zrealizowaliśmy dotychczas w szachach seniorskich niemal maksimum możliwości. Awansowaliśmy od Ligi Małopolskiej, aby od dwóch lat grać w Ekstralidze szachowej. Wychowujemy swoich zawodników, co dało nam awans z II Ligii do I Ligii Juniorów w 2015 roku. Nasz zawodnik Maciej Klekowski student AGH został w tym roku po raz drugi Akademickim Mistrzem Polski, a w 2015 zdobył srebrny medal w MP Seniorów sprawiając największą niespodziankę w historii polskich szachów. Zaowocowało to współpracą ze sponsorami takimi jak Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie oraz Hotel Dosłońce. Jesteśmy ambitni i stawiamy sobie nowe cele. Nie udało nam się pozyskać tak dużej ilości placówek jakbyśmy chcieli. Pod względem sportowym osobiście ciężko oczekiwać od nas więcej. Proces tworzenia i wychowywania musi potrwać. Najlepsze lata myślę że są przed nami.

Jest Pan kibicem Wisły. Czy utworzenie Sekcji Szachowej było dla Pana spełnieniem marzeń?
Tak jestem kibicem Wisły od dawna. Nawet gdy nie było sekcji szachowej w Wiśle pamiętam mecze piłkarskie z udziałem Żurawia czy Frankowskiego oraz Szymkowiaka- absolutnych wirtuozów Polskiego futbolu. Wyniki piłkarskie może mamy gorsze, ale nadal kibicuję Wiśle, bo nie wyobrażam sobie innej sytuacji. Niestety obowiązki powodują, że nie zawsze mogę iść na mecze. Kibicuję też innym sekcjom i śledzę ich wyniki. Moja pasja oraz marzenie sekcji na Wiśle spełniły się z czego bardzo się cieszę.

Dlaczego warto grać w szachy?
Szachy to sport czy dyscyplina intelektualnego, wszechstronnego rozwoju. Przez pasję do szachów można zarówno poprawić wyniki w szkole, a także zobaczyć nowe miejsca i poznać ciekawych ludzi.
Proces nie jest szybki, ale wart wysiłku. Nawet nie będąc w późniejszych latach czynnym zawodnikiem zyskujemy profity w postaci poprawy pamięci, szybkości podejmowania i racjonalnego myślenia, a także koncentracji. Wykorzystujemy do tego nowoczesne technologie w tym Internet oraz specjalne oprogramowanie komputerowe.

Czy są jakieś ograniczenia wiekowe jeżeli chodzi o grę w szachy?
To jest fajne w szachach, że nie ma żadnych. Można grać od najmłodszych lat do późnej starości. Gra w szachy to też forma terapii dla chorych na autyzm, rozwój dla dzieci i dorosłych oraz zajęcie wolnego czasu dla leciwych seniorów.

Maciej Klekowski zawodnik Białej Gwiazdy zdobył tytuł Akademickiego Mistrza Polski 2016. Tym samym udaje się na Akademickie Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Abu Dhabi między 9 a 15 maja tego roku. Jak ocenia Pan szansę Maćka w tych zawodach?
Maciek pokazał choćby na Ekstralidze szachowej, że może pokonać najlepszych nie tylko w Polsce ale i w Europie. Jeśli trafi z formą i odpowiednio przepracuje najbliższy okres ma szanse na medal. Na pewno nie będzie faworytem mistrzostw, ale liczymy na niespodziankę.

Których zawodników Sekcji Szachowej chciałby Pan wyróżnić? Jacy szachiści Białej Gwiazdy mają szansę na największe sukcesy w roku jubileuszowym?
Największe szanse ma Maciek Klekowski, juniorki Patrycja Waszczuk oraz Natalia Myśliwiec. Liczymy też na niespodzianki, ale wolałbym nie zapeszać.

Jakie cele stawia Pan przed sobą i sekcją na rok 2016?
Chciałbym abyśmy utrzymali się zarówno w I Lidze Juniorów jak i Ekstralidze Seniorów. Indywidualnie liczę na kilka medali Mistrzostw Polski. Jako zawodnik chciałbym wrócić na ranking 2400. Organizujemy po raz kolejny Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa i chciałbym abyśmy rozwinęli współpracę międzynarodową.

Szachy to dyscyplina, która świetnie rozwija umysł. W jaki sposób promujecie ją wśród dzieciaków?
Bierzemy udział w pokazach na dużych szachach ogrodowych oraz organizujemy małe turnieje. Przekazujemy również informacje do placówek o możliwości prowadzenia zajęć w placówkach szkolnych jak i przedszkolnych.

Ostatnie słowo należy do Pana.
Dziękuję wszystkim naszym sponsorom oraz rodzicom za wsparcie talentów szachowych. Pozdrawiam wszystkich fanów Białej Gwiazdy.