Mistrzostwa Europy w Gimnastyce Sportowej Kobiet

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 8 maja 2024

W dniach 02-05.05.2024 we włoskim Rimin odbyły się Mistrzostwa Europy w gimnastyce Sportowej Kobiet. Polską reprezentację zarówno seniorską jak i juniorską reprezentowały aż cztery zawodniczki i dwóch trenerów TS Wisła Kraków.

Seniorki:
Maria Drobniak, Brygida Urbańska w rezerwie Martyna Szumna, trener Mariusz Kulbicki

W ubiegłym roku reprezentacja Polski była sklasyfikowana o 10 lokat niżej (26 miejsce), więc spory postęp jest widoczny gołym okiem.

Juniorki:
Gracja Dobrzańska, Natalia Pudełko, trener Maksim Kowalenko.

Najlepszy wynik zanotowała Gracja Dobrzańska w kwalifikacjach równoważni. Wiślaczka zdobyła 24 ocenę na tym przyrządzie.

Nasze gimnastyczki mają za sobą bardzo udany start i łącznie z resztą polskiej kadry uplasowały się w połowie stawki, na wysokim 16 miejscu, zarówno seniorki jak i juniorki. Taki wynik to dobry prognostyk na przyszłoroczne indywidualne starty na Mistrzostwach Europy.

Start polskiej kadry podsumowała Wiceprezes Polskiego Związku Gimnastycznego ds. gimnastyki sportowej kobiet i koordynator wiślackiej sekcji gimnastyki Małgorzata Solarz-Kulbicka.

Komentarz o starcie seniorek:
– Jesteśmy bardzo zadowoleni i dumni z wyniku, jaki osiągnęły nasze zawodniczki. Niemal wszystkie układy w drużynie zostały wykonane poprawnie, co pozwoliło na poprawienie wyniku z ubiegłego roku o dziesięć miejsc. Nareszcie udało nam się stworzyć wspaniały team i to było widać podczas startu. Zawodniczki walczyły z wielkim zapałem, wspierały się, a trenerzy współpracowali. To jeszcze bardzo młoda drużyna, ale mam nadzieję, że jeszcze wszystko przed nimi. Dziś podnieśliśmy się z przedostatniego miejsca w Europie do połowy stawki. Mam nadzieję, że w przyszłości dziewczyny powalczą o finały, a kto wie może i o medale Mistrzostw Europy.

Podsumowanie startu juniorek:
– Jesteśmy bardzo zadowoleni ze startu drużyny juniorskiej. To debiutująca drużyna na tak dużej imprezie. Dziewczyny poradziły sobie znakomicie z presją i zaprezentowały poprawnie wykonane układy. Startowały w minimalnym składzie, co osłabiało ich szanse, a mimo to poradziły sobie doskonale. Nasza juniorska drużyna ma spory potencjał, przed nimi kolejne dwa lata startów, dzięki którym nabiorą doświadczenia i już jako seniorki pewnie wejdą na międzynarodowe areny gimnastyczne – skomentowała wiceprezes PZG Małgorzata Solarz-Kulbicka.

Źródło: własne / PZG

Foto: PZG