Nowy trener U-18

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 10 lipca 2019

Drużyna młodych futbolistów Białej Gwiazdy występująca w Centralnej Lidze Juniorów U-18 ma nowego szkoleniowca. Został nim prowadzący ostatnio wiślackich piłkarzy z drużyny U-17 Marcin Pluta.

Nowy szkoleniowiec drużyny juniorów starszych Wisły Kraków urodził się 20 czerwca 1986 roku. Od dziecka futbol był największą pasją Marcina. Chciał trenować w klubie, a nie tylko biegać za piłką na podwórku i w ten sposób trafił do nowohuckiego Hutnika. Aby uczęszczać na zajęcia na Ptaszyckiego musiał pokonywać trasę czterdziestu kilometrów ze znajdującego się w powiecie proszowickim Witowa. Mimo bardzo młodego wieku- nie miał ukończonych dziesięciu lat- sumiennie pojawiał się na treningach. Już wtedy pokazywał jak bardzo zależy mu na futbolu, wykazywał się ogromną determinacją i hartem ducha. Z Hutnika odszedł w przerwie zimowej sezonu 2004/2005 i przeniósł się na Ludwinów, decydując się na reprezentowanie barw Garbarni.

W zespole mistrza Polski z 1931 roku Pluta najpierw terminował w juniorach, a latem 2005 roku został włączony do pierwszej drużyny „Brązowych”, która występowała wówczas w czwartej lidze. Szkoleniowcem zespołu z Ludwinowa był wtedy Kazimierz Kmiecik. Przez pierwsze trzy lata występujący na pozycji obrońcy Pluta grał w czwartej lidze, od 2008 roku w trzeciej. Wynikało to jednak z reformy nazewnictwa rozgrywek i de facto był to dalej czwarty poziom rozgrywek. W sezonie 2010/2011 Garbarni udało się zwyciężyć swoją grupę w trzeciej lidze i awansować do drugiej ligi. Pluta był w tym sezonie kluczowym zawodnikiem zespołu: wystąpił w trzydziestu meczach (na trzydzieści cztery) i do dobrej gry w defensywie dołożył także sześć strzelonych goli. W drugiej lidze był dalej podstawowym zawodnikiem drużyny. Miał także okazję współpracować z dwoma byłymi zawodnikami Naszego Klubu. Garbarnię prowadził bowiem najpierw Krzysztof Bukalski (od 1 lipca 2011 roku do 22 sierpnia 2012) i Marek Motyka (22 sierpnia 2012- 2 maja 2013). Garbarnia w drugiej lidze grała przez trzy lata, spadając z powrotem do trzeciej na zakończenie sezonu 2013/2014. Nowy trener zespołu U-18 pozostał w klubie z Ludwinowa do końca 2014 roku, aby przenieść się do zespołu Poroniec Poronin. W tej drużynie bohater naszego artykułu grał chociażby z Maciejem Żurawskim, który wrócił wówczas na chwilę do futbolu i grał w ekipie spod Zakopanego. Ostatnim etapem zawodniczej drogi Marcina Pluty były występy w zespole Unii Oświęcim.

W lipcu 2016 roku został trenerem w Akademii Piłkarskiej Wisły Kraków. Objął drużynę z rocznika 2001. Prowadził zespół w rozgrywkach Małopolskiej Ligi Juniorów Młodszych, a w czerwcu 2018 roku wspólnie z Adrianem Filipkiem (aktualnym trenerem rezerw) wprowadził zespół do Centralnej Ligi Juniorów, wygrywając barażową rywalizacją z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Biała Gwiazda wygrała najpierw 16 czerwca 2018 roku w pierwszym meczu rozgrywanym na wyjeździe 6-0, by na własnym stadionie 23 czerwca odprawić gości z wynikiem 3-0.

Biała Gwiazda pod wodzą Pluty w sezonie 2018/2019 występowała w Centralnej Lidze Juniorów U-17. Rywalizację jesienną młodzi Wiślacy wygrali, w czternastu meczach zdobywając dwadzieścia osiem punktów. Na ten wynik złożyło się dziewięć zwycięstw przy jednym remisie i czterech porażkach. Niestety wiosną Biała Gwiazda zajęła trzecią pozycję i tym samym nie zdołała awansować do półfinału na szczeblu centralnym. W zespole prowadzonym przez Marcina Plutę grał między innymi Aleksander Buksa, który zadebiutował wiosną 2019 roku w Ekstraklasie i czterokrotnie pojawiał się na placu gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym.