Przygotowania rozpoczęte

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 21 sierpnia 2019

Koszykarki Wisły Kraków wczoraj odbyły pierwszy trening na hali przy ulicy Reymonta. Zawodniczki Białej Gwiazdy do nowego sezonu przygotowywać się będą pod opieką Stefana Svitka, który pracował już wcześniej w Krakowie w latach 2013-2015, dwukrotnie zdobywając mistrzostwo kraju i Puchar Polski.

Z drużyny, którą mogliśmy oglądać w zeszłym sezonie przy Reymonta pozostała kapitan zespołu Magdalena Ziętara, która pod Wawelem występuje od stycznia 2015 roku, a sprawcą jej ówczesnych przenosin ze Słowacji był właśnie trener Svitek, oraz Anna Jakubiuk. Ta ostatnia trafiła do Wisły latem ubiegłego roku z gdyńskiej Arki. Dwudziestopięciolatka ma na swoim koncie trzy mistrzostwa Polski juniorek starszych, a na parkietach ekstraklasy występuje od sezonu 2012/2013. Należy jednak uczciwie przyznać, że ostatnie rozgrywki nie były dla Anny w pełni udane. Najpierw zmagała się z kontuzją, a potem nie potrafiła przekonać do siebie trenera Szewczyka, co za tym idzie nie mogła w pełni pokazać swoich umiejętności. W nadchodzącym sezonie z pewnością będzie miała ogromną motywację, aby w całej okazałości zaprezentować dobrą formę, a swoją udaną dyspozycję przełożyć na wyniki zespołu.

Oprócz dwóch wspomnianych wyżej zawodniczek w składzie Białej Gwiazdy będą jeszcze cztery Polki. Pierwsza z nich to Katarzyna Trzeciak, która przybyła do Krakowa z Torunia. W barwach tamtejszej Energi występowała przez cały zeszły sezon, a jej trenerem był Stefan Svitek. Prowadzony przez Słowaka zespół zajął drugie miejsce w sezonie zasadniczym, w dwudziestu czterech meczach wygrywając dziewiętnastokrotnie. W ćwierćfinale od toruńskich „Katarzynek” lepsze okazały się zawodniczki zespołu InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski.
Okazję debiutu w najwyższej klasie rozgrywkowej może otrzymać z kolei Łucja Grzenkowicz. Dziewiętnastoletnia zawodniczka jest absolwentką Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach. – Jestem bardzo szczęśliwa, że będę mogła zaliczyć swój ekstraklasowy debiut właśnie w takiej drużynie jaką jest Wisła Kraków. Nie mogę doczekać się pierwszych przygotowań i spotkań z rywalkami. Mam nadzieję, że przez zaangażowanie i serce włożone w treningi będę w stanie spełniać wymagania zarówno trenera, drużyny jak i swoje. – powiedziała po przybyciu do Krakowa Grzenkowicz na oficjalnej stronie internetowej dwudziestopięciokrotnych mistrzyń Polski. Tą samą szkołę ukończyła rówieśniczka Łucji czyli Bożena Puter, której siostra Magdalena zdobyła z Wisłą ostatnie jak na razie mistrzostwo Polski w 2016 roku. W zespole Białej Gwiazdy wystąpi także Aleksandra Owca, która jest wychowanką krakowskiej Korony.

W krakowskim zespole zagrają także Amerykanki Krystal Vaughn i Chloe Wells, Estonka Kadri-Ann Lass i Litwinka Gabija Meškonytė.

Wisła Kraków po raz pierwszy od piętnastu lat nie wystąpi w rozgrywkach europejskich pucharów. Wiślacki team ma być tym razem ukierunkowany w stu procentach na ligę, a słowacki szkoleniowiec, który wrócił pod Wawel ma pomóc w osiągnięciu dobrego rezultatu na krajowych parkietach. Postawa prowadzonej przez niego w zeszłym sezonie Energi Toruń może być dobrym prognostykiem przed nadchodzącymi rozgrywkami.

5 października Wisła zainauguruje ligowe rozgrywki meczem na własnym parkiecie ze Slęzą Wrocław. Oprócz tego jakże ciekawego spotkania, kibice wiślackiego basketu będą mogli zobaczyć w 2019 roku na hali przy ulicy Reymonta pojedynki z chociażby bydgoskim Artego, czy bardzo ciekawy z kibicowskiego punktu widzenia mecz z łódzkim Widzewem.