V Międzynarodowa Konferencja Thera-Band® Academy

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 20 grudnia 2015

W sobotę 19 grudnia w Hali Głównej TS Wisła Kraków odbyła się V Międzynarodowa Konferencja Thera-Band® Academy współorganizowana przez Akademię Piłkarską Wisła Kraków. Wykłady dotyczyły przede wszystkim przygotowania motorycznego na podstawie wzorców zachodnich. Do Krakowa przybyły blisko 200 trenerów z całej Polski.

Kongres rozpoczął się o godzinie 9.20 przemówieniem krótkim przemówieniem profesora Józefa Spałka. Później mieliśmy część teoretyczną: najpierw Dominik Suslik, trener przygotowania motorycznego Hannoveru 96 omówił trening siły jako podstawę do kształtowania specjalistycznych zdolności motorycznych na przykładzie swojego klubu. Następnie analizę funkcjonalną podstawowych wzorców ruchowych, jako podstawa optymalnej piramidy ruchowej przeprowadział Dr Vern Neville. Po przerwie obiadowej odbyła się część praktyczna prowadzona przez Suslika, w której udział wzięli zawodnicy z roczników 2002, 2001, 1999 i 1998.

Ostatnim prelegentem był trener reprezentacji Polski U-21 Marcin Dorna. Po wykładzie na temat wybranych środków pracy w kadrze przeprowadził trening. Na jego początku ćwiczenia skupiały się na zmianie pozycji w środkowej strefie boiska, potem wychodzenie do pressingu po stracie piłki, a następnie gra na utrzymanie z przewagą. Trening zakończył się grą, w której zawodnicy musieli wszystkie te elementy wprowadzić.

Uważam, że taka konferencja to super sprawa. Wzięli w niej udział niemal wszyscy nasi trenerzy – bo niektórzy mieli wyjazdy turniejowe – i co tu dużo mówić: wkrótce zobaczymy ile z tego wynieśliśmy. Dzień wcześniej odbyliśmy równie wartościowe spotkanie z trenerem Marcinem Dorną i jak się okazało mamy spójny plan szkolenia, porównywalny z narodowym modelem gry. Do tego świetni ludzie z Thera-Band® Academy i myślę, że nie było to nasze ostatnie wspólne działanie – mówi Dyrektor Zarządzający Akademii Rafał Wisłocki.