Bądź jak mistrzowie

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 4 września 2019

Początek września to z reguły czas naboru do sekcji w Towarzystwie Sportowym Wisła. Nie inaczej jest i tym razem, a mnogość dyscyplin, które można uprawiać na wiślackich obiektach zadowoli z pewnością każdego entuzjastę sportu.

Jedną z dyscyplin, które można uprawiać reprezentując barwy Białej Gwiazdy jest boks. Sekcja Bokserska powstała w 1932 roku, a już w dwa lata później wiślaccy pięściarze zdobyli mistrzostwo Krakowa. Druga wojna światowa wymusiła zawieszenie  boksowania przy Reymonta, jednakże po reaktywacji w 1946 roku niepodzielnie panowali na ringach Miasta Królów Polski przez cztery lata, a w 1953 roku awansowali do pięściarskiej ekstraklasy.

W historii boksu Białej Gwiazdy nie brakowało person nietuzinkowych, takich jak chociażby Józef Romanow. Ten urodzony we Lwowie późniejszy trener wiślackich pięściarzy w czasie drugiej wojny światowej znalazł się w wędrownym sowieckim łagrze, gdzie musiał budować drogi i obiekty wojskowe w nieludzkich warunkach. Jego wojenna droga wiodła od Kaukazu po Ural. To właśnie ten niezłomny człowiek w połowie lat pięćdziesiątych zdobył z drużyną Wisły wicemistrzostwo Polski, to spod jego ręki wyszedł legendarny bokser reprezentujący barwy Białej Gwiazdy czyli Teofil Kowalski.

W przekroju szeregu lat nie brakowało w historii pięściarskiej Wisły postaci wybitnych, o których z pewnością jeszcze nie raz przeczytacie na naszej stronie. Teraz o swoje bokserskie sukcesy na arenie międzynarodowej walczą Julia Różańska i Jarosław Iwanow.

Julia znalazła się gronie ośmiu reprezentantek Polski, które poleciały do Sofii na Mistrzostwa Europy Juniorek, które odbędą się w stolicy Bułgarii w dniach 2-8 września. W piątek nasza zawodniczka stoczy pojedynek z reprezentantką Ukrainy. Julia trenuje w Wiśle od ponad trzech lat, trafiła bowiem na salę bokserską na początku lutego 2016 roku. W przeciągu tego okresu czasu zdołała zdobyć mistrzostwo Polski juniorek, a teraz dostąpiła zaszczytu reprezentowania Polski na bardzo poważnej imprezie międzynarodowej.

Kolejnym pięściarzem z Reymonta, który będzie mierzył się na arenie międzynarodowej jest Jarosław Iwanow. Urodzony w 1995 roku w Charkowie, barwy Białej Gwiazdy reprezentuje od października 2013 roku. Właśnie wtedy przybył do Krakowa, aby studiować dietetykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ma opinię nieprzeciętnego talentu, już w cztery lata po przyjeździe do Polski reprezentował barwy naszego kraju na Mistrzostwach Europy Seniorów. Tym razem wystartuje na Mistrzostwach Świata, które odbędą się w dniach 9-17 września w rosyjskim Jekaterynburgu. Marzeniem Iwanowa jest złoty medal Igrzysk Olimpijskich, a do swojego upragnionego celu dąży poprzez sumienną i ciężką pracę na treningach w hali przy ulicy Reymonta. –Mamy świetnych trenerów i dużo perspektywicznych młodych chłopaków i dziewczyn, medalistów i mistrzów kraju w swoich wiekowych kategoriach.– tak podsumowuje działalność sekcji jeden z lepszych pięściarzy w Polsce.

Zapraszamy wszystkich do treningów w Sekcji Bokserskiej Wisły Kraków!