Sportowe pasje Wlastimila Hofmana

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 3 czerwca 2024

Stowarzyszenie Historia Wisły w dniach 1-19 czerwca 2024 roku organizuje wystawę obrazów „Sportowe pasje Wlastimila Hofmana”. Dzięki wsparciu Towarzystwa Sportowego Wisła oraz dzięki życzliwości prywatnych kolekcjonerów zaprezentowanych zostanie kilkanaście dzieł Wlastimila Hofmana na co dzień niedostępnych szerokiemu gronu odbiorców. Clou wystawy stanowić zaś będzie replika w skali 1:1 portretu drużyny piłkarskiej Wisły z roku 1927 ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wystawa czynna jest do 19 czerwca w godz. 15.00 – 17.00 w sali konferencyjnej w hali TS Wisła.

Wlastimil Hofman urodził się w 1881 roku w polsko-czeskiej rodzinie. Studia malarskie odbył w Krakowie pod kierunkiem między innymi Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. Hofman zdobył sławę jako przedstawiciel symboliczno-alegorycznego malarstwa charakterystycznego dla okresu Młodej Polski. Jego obrazy często miały wymiar religijny i metafizyczny.

Szczególną dziedzinę twórczości Hofmana stanowiły jednak obrazy sportowe. Hofman już jako uznany twórca zawitał pewnego dnia na mecz Wisły Kraków, a zmagania piłkarzy rozbudziły u niego kibicowską pasję. Malarz stał się wiernym fanem Wisły i przyjacielem drużyny, a uczucie do klubu okazywał w swojej twórczości.

To właśnie te sportowe pasje Wlastimila Hofmana przypomni wystawa dostępna w dniach 1-19 czerwca 2024 roku w holu oraz w sali konferencyjnej w Hali TS Wisła przy ul. Reymonta 22 w Krakowie. Zwiedzający będą mogli podziwiać kilkanaście obrazów ze zbiorów Wisły oraz z prywatnych kolekcji – szczególną atrakcję stanowić będą portrety udostępnione przez rodziny ówczesnych piłkarzy Wisły. Hofman bowiem obdarowywał zawodników takimi dziełami. Clou wystawy stanowić zaś będzie replika w skali 1:1 portretu drużyny Wisły z 1927 roku. Jest to wiślackie opus magnum Hofmana o wymiarach 2,1 na 4,9 metra, na co dzień będące w zbiorach Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wystawę wzbogacą także zdjęcia, pamiątki i listy Hofmana. Zwiedzających oprowadzać będą po wystawie przedstawiciele Stowarzyszenia Historia Wisły.

Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

foto. Wojciech Matusik