Odszedł brydżysta Wisły Kazimierz Chłobowski

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 15 maja 2023

Z końcem kwietnia ze smutkiem pożegnaliśmy naszego kolegę z drużyny brydżowej.

Nestor krakowskiego brydża, Mistrz Międzynarodowy Kazimierz Chłobowski, urodził się w 1934 r., a grę w brydża sportowego rozpoczął w 1958 r. w drużynie Pinokio, jednej z pierwszych drużyn brydżowych w Polsce.

Po roku, Kaziu ze swoją drużyną zdecydował się przejść do tworzącej się sekcji brydża sportowego w TS Wisła Kraków. Jednakże już po dwóch latach władze Towarzystwa zdecydowały o ograniczeniu liczby drużyn do jednej – pierwszoligowej. W tej sytuacji Kaziu zorganizował w Krakowskich Zakładach Farmaceutycznych „Polfa”, swoim ówczesnym miejscu zatrudnienia, drużynę Farmacja. Ściągnął do niej, wtedy jeszcze nie wiślaka, Włodka Walę. W 1967 wygrali, w kolejne niedziele, dwa duże ogólnopolskie turnieje par w Krakowie i Katowicach, W 1971 r. Kaziu w parze z Andrzejem Marczykiewiczem, również późniejszym zawodnikiem Wisły, zakwalifikował się do finału rozgrywek Kadry Narodowej.

Równocześnie zajął się sędziowaniem zawodów. Uzyskał jako jeden z pierwszych w Polsce tytuł Sędziego Międzynarodowego. Posiadane kompetencje, okazywany szacunek dla stron zgłaszających protesty, staranność ich rozpatrywania powodowały, że cieszył się dużym zaufaniem. Był w gronie sędziowskim, również jako Sędzia Główny, najpoważniejszych Kongresów Brydżowych w Warszawie, Sopocie, Słupsku. Sędziował rozgrywane w Warszawie Otwarte Mistrzostwa  Europy Par i Drużynowe Mistrzostwa Europy oraz odbywające się w Stargardzie Otwarte Mistrzostwa Świata Par Juniorów. Ostatnio przyznano Mu kategorię Sędziego Honorowego. Był nauczycielem wielu pokoleń sędziów brydżowych.

Był podstawowym tłumaczem na język polski przepisów określających zasady rozgrywania zawodów, stanowionych przez międzynarodowe organizacje brydżowe. W szczególności kolejnych edycji Międzynarodowego Prawa Brydżowego wraz z Komentarzami.

Kazimierz Chłobowski był Prezesem Małopolskiego Związku Brydża Sportowego.

W uznaniu zasług, został odznaczony Złotą Odznaką PZBS oraz otrzymał godność Członka Honorowego PZBS.

Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przez wiele lat pracował w Instytucie Nafty i  Gazu. Należał do Rady Naukowej Instytutu i zajmował stanowisko Kierownika Zakładu. Opracował niemal 40 publikacji i patentów, oraz 150 dokumentacji projektów badawczych. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Do drugoligowej drużyny TS Wisła Kraków, Kazimierz Chłobowski powrócił w 2016 r. Po przeszło 50 latach znów grał w wiślackiej drużynie. Niestety pogarszający się stan zdrowia, często uniemożliwiał mu aktywne uczestnictwo w rozgrywkach.