Wiślackie jubileusze w latach 1981 – 1996

Źródło: TS Wisła
Data publikacji: 18 maja 2021

Książka “Gwiaździste opowieści 110 lat Wisły Kraków”, to zbiór setek artykułów, zdjęć oraz wiślackich wspomnień. Wydana została z okazji 110-lecia Wisły Kraków, zawiera treści warte uwagi każdego fana Białej Gwiazdy.

Zapraszamy do zapoznania się z rozdziałem poświęconym wiślackim jubileuszom.

Wiślackie jubileusze

Wiślackie jubileusze 1911-1931

Wiślackie jubileusze 1936 – 1941 

Wiślackie jubileusze 1946 – 1956

Wiślackie jubileusze 1961-1976

 

75-lecie – rok 1981

Również i w tym roku część imprez Jubileuszu 75-lecia Wisła organizowała wspólnie z Cracovią. Rozegrano jubileuszowy turniej piłki nożnej. 4 sierpnia w półfinałach Wisła pokonała 2:0 Ruch Chorzów, a Cracovia uległa Legii. W finale w dniu 9 września Legia wygrała z Wisła 4:3.
7 czerwca rozegrano mecz koszykówki mężczyzn Europa – Wisła. Było to nawiązanie do słynnej imprezy, która odbyła się piętnaście lat wcześniej.
W ramach Jubileuszu w Domu Filatelisty w dniach 15-22 maja zorganizowano wystawę Sport ma znaczkach pocztowych. Z tej okazji Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę pocztową, upamiętniającą wystawę.
Uroczyste spotkanie jubileuszowe TS Wisła odbyło się w Hali Sportowej 9 października.
80-lecie  – rok 1986
Interesujące imprezy jubileuszowe miały miejsce w dniu 20 września. Na Stadionie Wisły żołnierze VI Pomorskiej Brygady Powietrzno – Desantowej wykonywali skoki spadochronowe. Przedstawili też pokazowe walki. Pokazy judo, a także gimnastyczne zaprezentowali zawodnicy i zawodniczki Wisły. Na stadionie zakończył się bieg uliczny na 10 km. Startowało w nim 150 zawodników i zawodniczek. Również z Rumunii i Węgier. Zwyciężył Mirosław Gołębiewski z Rybnika. Największe zainteresowanie wzbudził jednak 74-letni Henryk Braun. Startował on, jeszcze przed wojną, wraz z Januszem Kusocińskim. Do mety dobiegł w dobrej formie. Powiedział, że w trakcie zawodów i treningów, przebiegł już dystans większy od pięciu długości równika.
Z okazji Jubileuszu 80-lecia do Krakowa przyjechała powtórnie po trzydziestu latach, drużyna moskiewskiego Dynama, wtedy już 11-krotnego mistrza ZSRR. Wiślacy znów ulegli gościom, tym razem 1:3.

Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się w dniu 25 października. Poczta Polska wydała okolicznościową kartkę.

85-lecie – rok 1991

Nie znaleziono materiałów dokumentujących fakt oficjalnych obchodów Jubileuszu. O tym jednak, że nie zapomniano o rocznicy dowodzi program meczu ligowego z zespołem Zawiszy Bydgoszcz, który odbył się 28 września. Znajdował się tam nadruk “85” lat.

 

90-lecie – rok 1996

Protektorem jubileuszu był Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski. Przewodniczącym Komitetu Honorowego został Józef Lassota, Prezydent Miasta Krakowa.

W skład Komitetu Honorowego między innymi wchodzili:
– Zenon Bryk – Dowódca Krakowskiego Okręgu Wojskowego,
– Marian Dziurowicz – Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej,
– prof. Jan Janowski – Przewodniczący Rady TS Wisła,
– ks. Bronisław Fidelus – Archiprezbiter Bazyliki Mariackiej,
– Stanisław Handzlik – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa,
– JM prof. Andrzej Koj – Rektor UJ,
– Stanisław Stefan Paszczyk – Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki,
– Andrzej Szalewicz – Przewodniczący PKOl,
– nadinspektor Jerzy Stańczyk – Komendant Główny Policji,
– Irena Szewińska – członek Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego,
– prof. Andrzej Zoll – Przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego,

 

Zorganizowany Międzynarodowy Turniej Gimnastyczny. Drużynowo Wisła zajęła drugie miejsce, a indywidualnie Katarzyna Kaliszewska – trzecie.
Wydano książkę 90 lat Białej Gwiazdy.